Tunika na drutach w serduszka

Zawsze chciałam mieć taką tunikę  na lato!! Taką, która osłoni moje ciało, ale nie przegrzeje. 
I taka właśnie jest ona- tunika w serduszka, ażurowa, wykonana ze 100% bawełny. Jest lekka i niemal niezauważalna podczas noszenia.Takie są moje pierwsze doczucia.

Tunika na drutach w serduszka
Tunika na drutach w ażurowe serduszka

Jak zrobić tunikę na drutach? Od czego zacząć?

Zacznij od doboru włóczki i drutów, przeczytaj jaką ilość zaleca producent włóczki do wykonania swetra i mniej więcej tyle włóczki zakup. Ja użyłam cienkiej bawełny, zalecana grubość drutów to 3 mm, ja użyłam drutów 4 mm. Bawełna, z której zrobiona jest ta tunika to nitka o długości 1700 m – bez supełków i wiązań w środku!! Dla mnie naprawdę rewelacyjna, zużyłam trochę ponad połowę!! początkowo chchiałam dorabiać rękawy, ale to ma być tunika na lato – taka narzutka na strój kąpielowy.

To od czego zacząć tunikę na drutach?

Tunika na drutach w serduszka
Tunika ażurowa na drutach

Tunika ze zdjęcia, to typowa narzutka oversize, czyli tak naprawdę rozmiar dla każdego. Osobiście noszę rozmiar 42-44 (takie 42-44 niemieckie, nie chińskie:-) ), jeśli jesteś szczuplejsza to możesz zawsze pomniejszyć rozmiar, a jeśli nosisz większy rozmiar niż ja – możesz zacząć przerabianie od zwiększonej liczby oczek.

Cała dzianina składa się z dwóch prostokątów – tylko!! Czyli jest baaaardzo prosta do zrobienia!!
Rozpoczęłam od nabrania 102 oczek na druty (w tym 2 oczka brzegowe) i przerobienia 10 rzędów ściegiem francuskim, czyli z każdej strony robótki  (lewej i prawej) przerabiałam oczka prawe. Proste nie? 

Dalej to już tylko przerabianie wzoru, który może wygląda skomplikowanie, ale tak naprawdę jest bardzo prosty. Na wzór potrzebna jest liczba oczek podzielna przez 2 czyli w moim przypadku kiedy mam 100 oczek – wyjdzie mi 50 serduszek w rzędzie. Wysokość na jaką przerabiamy wzór jest dowolna!! Sama ustal jak długa ma byś Twoja tunika!!

Sam wzór serduszek już niebawem pokażę na warsztacie, do którego wstawię link również tutaj, dlatego jeśli nie chcesz przegapić – zapisz sobie ten post lub zapisz się na Newsletter!! Link do Newslettera –> klik 

Jak wykończyć tunikę?

Tunika na drutach
Tunika ażurowa na drutach

Jeśli już tunika osiągnie pożądany rozmiar (a właściwie długość), przerób znowu 10 rzędów ściegiem francuskim!! Zszyj linię ramion – u mnie to jest 21 oczek od zewnętrznej strony ku środkowi, oczywiście tak samo po obu stronach. Uzyskasz otwór do przełożenia przez głowę. Przymierz tunikę. Za pomocą agrafki zepnij boki tuniki na wysokości biustu. Tunikę zdejmij i za pomocą szydełka połącz tył z przodem, począwszy od dołu, oczko po oczku, dokładnie łącz oba prostokąty. I już!! Pochowaj wszystkie wystające nitki (ja wszywam igłą) i już możesz cieszyć się tuniką!!

Daj znać czy ten wpis był dla Ciebie przydatny!!

Z pozdrowieniami

Monika – Babskie Rzeczy